Nurkowanie w suchym skafandrze

 

Skafander suchy jest obecnie równie powszechnie używany jak skafander mokry. Nurkowanie, jako dziedzina aktywności sportowo-rekraacyjnej bardzo dynamicznie się rozwija, liczebność środowiska nurkowego znacznie wzrosła. Penetracja wraków Bałtyku, stref jeziora poniżej termokliny, czy nurkowanie podlodowe wymaga zastosowania odpowiedniej ochrony termicznej.

 

Kurs nie jest długi, trwa od 1-2 dni i obejmuje przeważnie dwa nurkowania oraz teorię. Po dwóch nurkowaniach nie jest się oczywiście specjalista w tej dziedzinie, ale poznanie właściwych procedur pod okiem instruktora pozwala szlifować umiejętności.

 

Przebieg kursu:

 

Sprzęt - czyli budowa skafandra suchego

1. budowa suchego skafandra  oraz jak korzystać z zaworu dodawczego i upustowego,

2. co włożyć pod suchy skafander, czyli co jeszcze należy kupić, aby nurkowanie w suchym skafandrze było przyjemne - bielizna i ocieplacz. Do każdego skafandra jest potrzebne dodatkowe ocieplenie nawet w ciepłych wodach. W Morzu Czerwonym jest to tylko bielizna, w polskim jeziorze nawet w lecie będzie to i bielizna i ocieplacz. Oczywiście grubość ocieplacza będzie zależała od materiału, z jakiego wykonany jest skafander. Przy skafandrach suchych wykonanych z neoprenu często ocieplacz nie jest konieczny, przy wykonanych z trylaminatu nie da się bez niego wejść do wody. Mechanizm marznięcia w skafandrach  wykonanych z trylaminatu jest inny niż w mokrej piance. Pianka sama w sobie posiada właściwości izolacyjne, trylaminat nie, i w związku z tym w takim skafandrze można dużo szybciej zmarznąć w przypadku złego ocieplenia ciała.

3. prawidłowe rozłożenie balastu, jest również bardzo ważne. Balast może być czy to na pasie balastowym czy w KRW jako balast zintegrowany. Balast to ważny temat, ponieważ ilość balastu jest spora 10-14kg, co przy nurkowaniach powtórzeniowych może spowodować dotkliwe bóle kręgosłupa.

4. odpowiednie rękawice (najlepiej suche) oraz systemy ich montażu 

5. konserwacja i przechowywanie skafandra suchego

6. zasady eksploatacji skafandra suchego 

7. różnice, wady i zalety skafandrów membranowych i neoprenowych. 

 

Technika nurkowania w suchym skafandrze:

 

Postępowanie w sytuacjach awaryjnych w czasie nurkowania w suchym skafandrze

1. zalanie skafandra suchego wodą

2. zawór dodawczy samoczynnie napełnia skafander

3. zablokowany zawór wylotowy,

4. przypadkowe zgubienie balastu,

5. nadmiar gazu w stopach

6. obrócenie nogami do góry

 

Cena kursu Nurkowanie w suchym skafandrze:

 

600 zł  grupa 2-4 osób, indywidualnie 750 zł

w cenie podręcznik, certyfikat

Dodatkowa opłata za wstęp na nurkowiska – Koparki lub Zakrzówek